12 Aralık 2018 Çarşamba

Plaka ve Hasar Kaydı Sorgulama 2019

Plaka ve Hasar Kaydı SorgulamaPlaka sorgulama nedir? Trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Plaka sorgulama neden yapılır? Plaka sorgulama nasıl yapılır? Plaka sorgulama ücretli midir? Tramer sorgulama nedir? Bu yazımda sizler için plaka sorgulamayla alakalı merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalıştım. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Keyifli okumalar.

Plaka Sorgulama Ne İşe Yarar?


Günümüzde ikinci el araç alım-satımlarında bir süprizle karşılaşmamak için araç hasar kaydı sorgulamak büyük önem arz etmektedir. Bunun için de tramer vasıtası ile plaka sorgulama yaparak almak istediğiniz araçla alakalı tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Tramer ile almak istediğiniz aracın poliçe bilgilerini, plaka sorgulama ile ise almak istediğiniz aracın daha önce hangi kazalara karıştığını ve ne çeşit hasarlar aldığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca plaka sorgulama işlemi ile aracınıza yazılan cezaları kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Şimdi plaka sorgulama ile bu bilgilere nasıl ulaşabileceğinizi kısaca anlatalım.

Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama

BURAYA tıklayıp E-devlet bilgileriniz ile giriş yaparak, adınıza tescilli araç plakasına son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını sorgulayabilirsiniz.

Sms İle Hasar Kaydı Sorgulama

Sms ile plaka sorgulama yaparak almak istediğiniz 2. el araç daha önce kaza yapmış mı eğer yapmış ise kaç TL hasar kaydı var gibi konularda bilgi sahibi olabilir ve daha sağlıklı bir alış-veriş yapabilirsiniz. SMS ile plaka sorgulama için bütün GSM operatörlerinden 5664'e kısa mesaj göndermek yeterli olacaktır. Örneğin araç plakası 06 ZCD 95 olsun. Bu durumda 06ZCD95 yazarak 5664'e kısa mesaj atmanız yeterlidir. Bu uygulama için yapılan her sorgu 7 TL ile ücretlendirilmiştir.

EGM İle Trafik Cezası Ve Otopark Sorgulama

BURAYA tıklayıp ilgili linke gidin. Açılan sayfada yer alan isim, soyisim, TC kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerini eksiksiz doldurun. Bu sayfa aracılığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sistemlerinde kayıtlı olan trafik ve otopark cezalarının tümüne ulaşabilirsiniz.

Sms İle Plakaya Ait Trafik Cezası Sorgulama

Cep telefonunuzu kullanarak aracınızın plakasına yazılan trafik cezalarını sorgulamak için Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sunduğu SMS özelliğini kullanabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanarak trafik cezası sorgulamak istiyorsanız telefonunuzun mesaj kısmına TPC yazın, bir boşluk bıraktıktan sonra aracınızın plaka kodunu yazın, sonra bir boşluk daha bırakarak araca ait tescil tarihini yazın ve son olarak bir boşluk daha bırakarak TC kimlik numaranızı yazın. Son olarak bu mesajı 1189'a kısa mesaj olarak gönderin. Örnek vermek gerekirse; 

  • TPC 06ZCD95 12122018 12345678912

Etiketler : plaka sorgulama, sms ile plaka sorgulama, tramer sorgulama, plaka trafik cezası, hasar kaydı sorgulama, plakaya yazılan ceza, araç sorgulama, trafik cezası sorgulama

0 yorum:

Yorum Gönder