25 Aralık 2018 Salı

Kredi Kartı ve Kredi Borcu Yapılandırma 2019

Kredi Kartı ve Kredi Borcu YapılandırmaKredi kartı borcu yapılandırma nedir? Kredi borcu yapılandırma nedir? Kredi kartı borcunu ödemezsem cezası nedir? Yapılandırma hangi durumlarda yapılır? Yapılandırma şartları nelerdir? Yapılandırma borcu ödenmezse cezası nedir? Kredi kartı veya borcu yapılandırma süreci nasıl işler? Kredi kartı borcu ve kredi borcu yapılandırma hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.


Kredi Kartı Yapılandırma Nedir?


Kredi kartı yapılandırması, bankaya olan borcunuzun taksitlere bölünerek size ödeme imkanı sunulmasıdır. Kart borcunun ilk ödemesinden sonra yapılandırma tarihine kadar olan borç, taksite bölünür ve kart kullanıma kapatılır. Kartınızı yalnızca borcunuzu yapılandırmak için ATM aracılığıyla kullanabilirsiniz. Yapılandırma işleminde taksit sayısı bankanın belirlediği prosedürlere göre 3 ila 12 ay arasında değişebilmektedir. Taksit tutarları eşit olmaktadır. Borç anlaşılan vadeye bölünür ve her ay aynı tutar yatırılmalıdır. Yapılandırma yapılan tarihten itibaren süreç başlar. Kredi kartının normal ödeme tarihleri dikkate alınmaz.

Kredi Kartı ve Kredi Borcu Yapılandırma Süreci


Kredi kartı ve kredi borcunuzu ödeyemediğiniz taktirde yapmanız gereken ilk şey bankanızla konu hakkında görüşmektir. Bankanın ilgili biriminde borcun yapılandırılarak ödenmek istendiğine dair bilgi verdikten sonra borcun hesaplanmasına gidilir. Borcun hesaplanmasında ise bankalar kredi kartının ödenmemiş toplam borcunu ve taksitli alışverişlerin toplam borcunu hesaplayarak yapılandırır. Kredi yapılandırmasında ise kalan vade ve ödenmiş borcun hesaplanması dikkate alınır. Yapılandırmada bankalar borcu gerekli vadeye bölebilir ve bütçeniz doğrultusunda vade yapabilir. Bankaların kredi kartı borcu yapılandırmasında faiz oranının da hesaplanmasına dikkat edilir ve ilerleyen dönemde faizlerin tekrar düşmesi halinde ise yeniden yapılandırmaya gidilebilir.


Kredi Kartı Yapılandırma İşlemi Hangi Durumlarda Yapılır?


Kredi kartı yapılandırması bankaya borçlu olmanız durumunda ve borcu ödeyememeniz halinde geçerli olur. Kredi kartı borcunun 3 ay ödenmemesi halinde kart kullanıma kapatılır. Devamında da ödeme yapılmaz ve borcun tamamı ödenmez ise, faiz işlemeye başlar. Kart borcunda yasal süreç boyunca bankalar tarafından faiz işler. Yasal süreç dolduğunda ise ana borcunuza çeşitli cezalar eklenerek, resmi yollar ile avukatlar faiz işleterek borcu temin etmeye çalışırlar. Böyle bir durumda kalmamak için borcunuzu zamanında ödemeniz gerekmektedir. Ödenemeyen borçlar var ve kart kapalı ise, bankadaki bireysel danışmanlar aranmalı ve yapılandırma talebinde bulunulmalıdır. Kart borcu var fakat kart kullanıma kapalı değil ise, yapılandırma yapılamaz. Yapılandırma yapmak için kartın kullanıma kapalı olması gerekmektedir. Yapılandırma yapılan kredi kartları daha sonra tekrar kullanım için açılmaz.


Hangi Bankada Borç Yapılandırması Yapmalıyım?

Yapılandırma durumunda dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de yapılandırmanın yapılacağı banka seçimidir. Tüketicinin borçlu olduğu bankada yapılandırmaya gitmesi halinde banka yapılandırma maliyeti ve dosya masrafı altında ücretler talep edebilir. Ama bu durumda isteğe göre farklı bankalardan da yapılandırma talep edebilir ve çeşitli promosyonlardan yararlanabilirsiniz. Faiz oranları da banka seçiminde etkili olan bir konudur. Yapılandırma yapmadan önce çeşitli bankaların faiz oranlarını inceleyerek size en uygun olan bankayı seçmeniz faydanıza olur.


Yapılandırılan Kredi Kartı Borcu Ödenmez İse Cezası Nedir?

Yapılandırılan kredi kartı borcu ödenmezse bunun bir cezası vardır. Borcunuzu yapılandırdığınız ve ödemediğiniz taktirde faiz ile geri ödeme yapmak zorundasınız. Yapılandırılan kartların borçları ödenmez ya da düzensiz ödenir ise, yapılandırma bozulur. İkinci bir yapılandırma hakkı vardır. Fakat ikinci defa yapılandırma bozulduğu durumda, faiz oranı da iki katı çıkmaktadır. 10000 TL limiti olan bir kredi kartı, ilk yapılandırmaya girdiğinde yaklaşık 15000 TL olarak geri ödenir. İkinci yapılandırmada ise yaklaşık 2500 TL olarak geri ödenir. İkinci yapılandırmadan sonra bankalar yasal işlemler başlatır. Yapılandırma yapılış ise, taksitleri gününde ödenmelidir.

Etiketler : kredi kartı yapılandırma, borç yapılandırma, kredi yapılandırma, kredi kartı cezası, kredi cezası

0 yorum:

Yorum Gönder