25 Aralık 2018 Salı

Araç Muayene Cezası 2019

Araç Muayene CezasıMuayenesiz araç kullanma cezası nedir? Araç muayene yaptırmama cezası ne kadardır? Araç muayenesi olmadan trafiğe çıkmak suç mudur? Araç muayenesi olmazsa ne olur? Araç muayenesi gecikirse ne olur? Bu yazımızda sizlere araç muayenesiyle ilgili merak edilen soruların yanıtlarını vermeye çalıştık. İyi okumalar.

Araç Muayene Cezası Nedir?


Trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik açıdan trafiğe uygun olup olmadıklarını denetleyerek, trafikte yolcu güvenliği için yeterli olduklarının tespit edilmesi araç muayenesi olarak adlandırılmaktadır. Araçların muayenelerinin yapılmasında yetkili olan kuruluş Tüvtürk'tür.  Araç muayenelerinin yapılması sadece araç sürücülerini değil trafiğe dahil olan herkesi ilgilendiren bir konudur. Peki araç muayenesi kaç senede bir yapılmalıdır? Gelin hep beraber okuyalım.

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir Yapılmalı?


  • Herhangi bir kuruluşa bağlı resmi araçların ve bunlara bağlı römorkların muayeneleri -araç sıfır olduğu taktirde- alındığı tarihten itibaren 2 yılın sonuna kadar yapılmalıdır. Daha sonraki senelerde her 2 yılda bir olmak kaydı ile muayene kanunlar aracılığıyla zorunlu hale getirilmiştir.
  • Lastik tekerlekli traktörler ve bunlara bağlı römorkların muayene süreleri -araç sıfır olduğu taktirde- alındığı tarihten sonra 3 yıldır. İlk muayenenin ardından her 3 yılda bir muayene yaptırılması zorunludur.
  • İki veya üç tekerlekli araçların ve bunlara bağlı römorkların muayene süresi -araç sıfır olduğu taktirde- 3 yıl, ikinci el ise 2 yıldır.
  • Diğer motorlu taşıtlar, ticari araçlar ve bunlara bağlı römorkların muayeneleri, araç alındığı tarihten itibaren 1 yıl içerinde yapılmalıdır. Daha sonraki yıllarda yine aynı şekilde 1 yılda bir olmak koşulu ile muayene işlemi gerçekleştirilmelidir.


Araç Muayenesi Yaptırmama Cezası


Yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlamadıysanız ve muayenesiz araçla trafiğe çıktıysanız herhangi bir çevirme durumunda para cezası ve ehliyet puan cezası ile karşılaşabilirsiniz. Bu cezalar araç sahibine değil aracı o an süren kişiye yazılmaktadır.

2019 yılı itibari ile muayenesiz şekilde trafiğe çıkma cezası 235 TL olup sürücünün ehliyetine de 10 ceza puanı olarak yansımaktadır. Erken ödemelerde bu ceza 176 TL'ye düşer. Bunun dışında muayene sonucu emniyetsiz raporu verilen araçlarca trafiğe çıkılması halinde araç sahibine 488 TL ceza verilir.

Etiketler : araç muayene cezası, muayene yaptırmama cezası, araç muayene, muayene cezası ne kadar

0 yorum:

Yorum Gönder