11 Kasım 2018 Pazar

Radar Cezası 2019

Radar Cezası
Herkese merhaba arkadaşlar. Blogumun bu yazısında trafikte radara yakalanan arkadaşlar için radar cezası ile ilgili bir yazı yazmak istedim. Radar cezası nedir? Radar cezası nasıl kesilir? Radar cezası ne kadar? Radar cezası sorgulama. Radar cezası öğrenme. İşte yazımız...

Radar Cezası Nedir?


Radar cezası nedir? Trafik görevlileri, vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak açısından karayollarında belirli hız limitleri uygulamaktadır. Bu nedenden ötürü karayollarında seyreden tüm araçlar belirli miktarda hızlarla seyahat edebilirler. Tabi bu uygulamanın sebebi sadece araçla seyahat eden kişilerin can ve mal güvenliğini sağlamak değil ek olarak yaya halde seyahat eden vatandaşlarında can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Ve bu uygulama büyük bir önem arz etmektedir.


Radar Cezası Nasıl Kesilir?


Hız limitlerini aştığınız taktirde, radar cezası nasıl kesilir şimdi sizlere bunu anlatmak istiyorum. Bu cezalar kesilirken çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntemlerden biri trafiğin belirli yerlerinde hız ölçüm cihazları ile bekleyen ve belirlenen hız limitini aşan sürücülere ceza yazan trafik polisleridir. Diğer bir seçenek ise trafiğin belirli yerlerine yerleştirilmiş kameralardır. Bu kameralar aracılığıyla sürücünün hız limitini aşıp aşmadığı rahatlıkla tespit edilerek cezası kesilir. Diğer bir seçenek ise trafikte serbest halde dolaşan gezici araçlardır. Bu araçlar seyir halindeyken hangi sürücülerin hız limitini aştıklarını tespit ederler.


Radar Cezası Ne Kadar?


Trafikte aracınızla seyir halindeyken eğer belirlenen hız limitini belli oranlar üstünde aşarsanız radar cezası yemeniz kaçınılmazdır. Trafik yönetmeliğinde belirtilmiş hız limitlerini aşan kişilere belirli oranlarda para cezası ve ceza puanı verilmektedir. Eğer;

  • hız sınırlarını %10'dan %30'a kadar aşarsanız 235 TL,
  • hız sınırlarını %30'dan fazla aşarsanız 488 TL
para cezası ödemek durumunda kalırsınız. Buna ek olarak;

  • hız sınırlarını %10'dan %30'a kadar aşarsanız 15 ceza puanı,
  • hız sınırlarını %30'dan fazla aşarsanız 20 ceza puanı
almak durumunda kalırsınız.

Tüm bunlara ek olarak bu hız limitleri hesaplanırken sürücülere belirli bir ölçüde hata payı imkanı verilmiştir ve bu oran %10'dur. Yani trafikte seyir halindeyken belirli olan hız limitini %10'u geçmemek kaydıyla aşabilirsiniz. Örneğin hız limiti 80 km olan bir yolda maksimum 88 km hız yapabilirsiniz. Aksi halde ceza yemeniz kaçınılmazdır.


Etiketler : radar cezası, radar cezası 2019, radar ceza

0 yorum:

Yorum Gönder