8 Ekim 2018 Pazartesi

Ruhsatsız Silah Taşıma Cezası 2019

Ruhsatsız Silah Taşıma CezasıRuhsatsız silah taşıma ve bulundurma cezası nedir? Ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma para cezası ne kadar? Ruhsatsız silah taşıma ve bulundurmanın hapis cezası kaç yıl? Bu makalemizde sizlere ruhsatsız silah bulundurma ve taşımanın hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Umarım faydalı olur. İyi okumalar dileriz.

Ruhsatsız Silah Taşıma Ve Bulundurma Cezası Nedir?


Eğer silah sahibi olmak gibi bir niyetiniz varsa kesinlikle ruhsatını da almalısınız. Zira devlet silah satışına, bulundurulmasına ve taşınmasına yalnızca ruhsatı olduğu sürece izin vermektedir. Bunun nedeni devletin bu ürünün kullanıldığından ve kimin kullandığından haberdar olmak istemesidir. Aksi durumda ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma büyük bir suç teşkil etmektedir. Ülkemizde maalesef çok fazla ruhsatsız silah dolaşımdadır. Bu silahların sahipleri tespit edildiğinde ise olay genellikle hapis ve para cezası şeklinde sonuçlanmaktadır.

Ruhsatsız Silah Taşıma Ve Bulundurma Para Cezası Ne Kadar?


Ruhsatsız silah taşıma ve bulundurma para cezası bazı değişkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu değişkenler silahın cinsi, sayısı ve adedidir. Örneğin ruhsatsız silah sahibi kişi;

  • 1 adet silah bulunduruyor ise 25 - 100 gün arası adli para cezası,
  • Bulundurduğu silah tüfek, dürbünlü tabanca veya seri mermi atabilen bir silah ise 500 - 5000 gün arası adli para cezası ile cezalandırılır.
Aynı şekilde ruhsatsız silah sahibi kişi;
  • 1'den fazla silah bulunduruyor ise 30 - 100 gün arası adli para cezası,
  • Silahların sayısı çok fazla ve nitelik bakımından tehlikeli ise 500 - 5000 gün arası adli para cezası ile cezalandırılır.

Ruhsatsız Silah Taşıma Ve Bulundurmanın Hapis Cezası Kaç Yıl?


Ruhsatsız silah taşıyan ve bulunduran kişilerin sadece adli para cezası değil hapis cezası alması da olası bir ihtimaldir. Örneğin ruhsatsız silah sahibi kişi;

  • 1 adet silah bulunduruyor ise 1 - 2 yıl arası hapis cezası,
  • Bulundurduğu silah tüfek, dürbünlü tabanca veya seri mermi atabilen bir silah ise 5 - 8 yıl arası hapis cezası ile cezalandırılır.
Aynı şekilde ruhsatsız silah sahibi kişi;
  • 1'den fazla silah bulunduruyor ise 1 - 3 yıl arası hapis cezası,
  • Silahların sayısı çok fazla ve nitelik bakımından tehlikeli ise 5 - 8 yıl arası hapis cezası ile cezalandırılır.


Etiketler : ruhsatsız silah, ruhsatsız silah cezası, ruhsatsız silah taşıma, ruhsatsız silah taşıma cezası, ruhsatsız silah para, ruhsatsız silah hapis, ruhsatsız silah bulundurma, ruhsatsız silah para cezası, ruhsatsız silah bulundurma cezası, silah ceza, silah para cezası, silah hapis cezası

0 yorum:

Yorum Gönder