6 Ekim 2018 Cumartesi

KYK Kredi Borcu Cezası 2019

KYK Kredisi Ödememe Cezası
Üniversite okuyan herkesin hemen hemen yararlandığı kredilerden biri de KYK kredisidir. Peki KYK kredisi alıp da üniversite bittikten sonra ödeme yapılmazsa KYK kredi borcu cezası ne kadar olur, KYK kredisi faizi nedir, KYK kredi borcu ödenmezse ne olur, KYK kredi borcu ödenmezse ne zaman cezası gelir ya da KYK kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mıdır? Bu yazımızda bu bilinmeyenleri ele almak ve sizlere sunmak istedik. Buyrun aşağıdaki bilgilerden yararlanın.


KYK Kredi Borcu Cezası


KYK kredi borcu ödenmezse cezası nedir? Şimdi arkadaşlar konuyu basit bir dille anlatmak gerekirse mezun oldunuz diyelim ve işiniz yok ya da askere gitmek için başvuruda bulundunuz...Veya lisans eğitimi ile aynı anda olarak yüksek lisans eğitimine başlamak için başvuru yaptınız... Bu gibi durumlarda www.turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifresi ile borç erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Bahsettiğim bu durumlardan herhangi biri geçerli değilse ve ödeme gerçekleştirilemiyorsa KYK kredi borcu cezası günlük gecikme zammı şeklinde uygulanıyor.

Gecikme zammı olması durumunda ise borç şu şekilde hesaplanıyor:  Alınan toplam kredi + Yİ-ÜFE ilavesi + borç ödenmezse aylık %1.40 gecikme zammı.

Hiç ödeme yapmazsanız ya da iki veya daha fazla taksitini düzenli ödemezseniz;

Hiç ödeme yapmayan ya da iki veya daha fazla taksitini düzenli ödemeyen öğrencilerin KYK kredi borçları, 1 Ağustos 2016 tarihi itibariyle vergi dairesine aktarılmaktadır. Bu tarihe kadar Ziraat Bankası üzerinden yapılan bütün ödemeler sisteme işlenmiş olup, öğrencilerimizin borçlarından düşürülerek kalan borçları vergi dairesine aktarılmaya başlanmıştır. Vergi dairesine devredilen borçlara ait sorgulama, ödeme gibi işlemleri devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından İnternet Vergi Dairesi’nden yapabilirsiniz.

Borcumun vergi dairesine aktarıldığını nasıl anlarım diye endişelenmenize gerek yok. Eğer yönlendirilme yapıldıysa KYK Ziraat Bankası ödeme sayfasına girdiğinizde “Borcunuz vergi dairesine yönlendirilmiştir.” yazısıyla karşılaşacaksınız.

Ödemelerinizi düzenli yaptıysanız ve KYK kredi borcunuza hiç gecikme faizi işlenmediyse ve ödeme planında en fazla bir taksit aksatmış iseniz ödemelerinizi yine Ziraat Bankası üzerinden yapabilirsiniz. Bu durumda sizin için herhangi bir değişiklik olmayacaktır. “Borcunuz vergi dairesine yönlendirilmiştir.” yazısıyla karşılaşmadığınız sürece Ziraat Bankası’ndan ödeme yapmaya devam edebilirsiniz.


KYK Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?


KYK kredi borcu ödenmezse ne olur? KYK kredi borcunuzu ödemediğiniz taktirde dosyanız GİB'e sevk edilir. Ve ilgili kanuna göre -6183 Sayılı Kanun- aylık faiz oranı işlenerek ana borcunuzun üzerine eklenmeye başlar. Buna ek olarak gelir idaresi avukatlarına sevk edilirsiniz ve bu durumda hakkınızda icra takibi başlatılır. İcra takibi ile birlikte eğer üzerinize zimmetli gayrimenkul varsa bunlara haciz konulabilir. Beyan ettiğiniz bir maaşınız varsa aynı şekilde bu maaşa da belli bir oranda haciz konulabilir. Bu saydıklarımızdan hiçbirine sahip değilseniz bahsettiğimiz haciz durumu söz konusu değildir.


KYK Kredi Borcu Ödenmezse Ne Zaman Ceza Gelir?


KYK kredi borcu ödenmezse ne zaman ceza gelir? KYK kredi borcu ödenmezse iki türlü ceza ile karşılaşırsınız ve bu cezalar bir işe girdiğinizde, sigortanız olduğunda, maaşınız beyan edilebilir olduğunda bir müddet sonra cezai işlemlerle karşı karşıya kalırsınız. Bunun dışında üzerinize bir gayrimenkul varsa yine aynı şekilde cezai işlemlerle karşılaşırsınız. Bazı kaynaklarda bu sürenin 2 yıl olduğu belirtilmektedir. Fakat KYK kredi borcu ödenmezse ne zaman ceza gelir konusu ile ilgili yine en doğru bilgiyi resmi olarak yayınlanan bilgilerle öğrenebilirsiniz.


KYK Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?


KYK kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı? KYK kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı diye merak ediyorsanız konuya bir açıklık getirelim. Konuyla alakalı şunu söyleyebiliriz ki böyle bir durumda öncelikle maaşınıza ve varsa üzerinizedeki gayrimenkullere bakılır ve bunlarla ilgili haciz işlemleri başlatılır. Eğer maaşınız ve üzerinize hiçbir gayrimenkul yoksa o halde hapis cezası işlemi ile karşılaşır mısınız, buna net bir cevap verememekteyiz. 


KYK Kredi Borcu Ödenmezse Faizi Ne Kadar?


KYK kredi borcu ödenmezse faizi ne kadar? KYK kredi borcu ödenmezse faizi ne kadar olur diye merak ediyorsanız, bu oran zaman zaman değişmekle birlikte bu yayını sizlere sunduğumuz tarihi baz alırsak, %5 olduğunu söyleyebiliriz. Yani KYK kredi borcunuzu ödemediğiniz taktirde ana borcunuzun üzerine %5 faiz işlemeye başlar.


KYK Kredi Borcu Ne Zaman Geri Ödenir?


KYK kredi borcu ne zaman geri ödenir? KYK kredi borcu geri ödemeleri devam edilen öğretim programının normal süresi bitiminden 2 yıl sonra başlamaktadır. Borcun geri ödenmesi kredi alınan sürede (örneğin 48 ay kredi aldıysanız 48 ayda geri ödersiniz) ve aylık taksitler halinde ödenir.


Etiketler: kyk kredisi, kyk bursu, kyk kredi borcu cezası, kyk bursu ödememe cezası, kyk kredi cezası

0 yorum:

Yorum Gönder