9 Ekim 2018 Salı

Kaçak Avlanma Cezası 2019

Kaçak Avlanma CezasıKaçak avlanma cezası nedir? Belgesiz ve izinsiz bir şekilde kaçak avlanmanın para cezası ne kadar? Kaçak avlanmanın zararları neler? Kaçak avcıları nereye şikayet edebilirim? Kaçak avlanma ile ilgili güncel cezaların tümünü ve benzeri konuları yazımızda bulabilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

Kaçak Avlanma Cezası Nedir?


Ülkemizde ve dünyada avcılık yasal olarak bir spor türü olarak kabul edilmiş olsa da birçok hayvansever tarafından avcılığın bir spor olmadığı dile getirilmektedir. Bunun sebebi olarak ise geçmişte besin bulmak amacıyla zaruri ihtiyaç olarak yapılan avlanmaların günümüzde keyfi amaçlarla yapılması gösteriliyor. Tahmin edersiniz ki çok da haksız sayılmazlar çünkü küresel ısınma ve benzeri sebeplerle birçok hayvan türü tehlike altında. Buna ek olarak bir de işin içine kaçak avcılar girince iş içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Tabi bu durum tespit edildiğinde devlet tarafından cezasız bırakılmıyor. Bunun sonucunda ise nesli tehlikede olan hayvanları avlayan kaçak avcılara çoğu zaman çeşitli para cezaları uygulanıyor. Gelin izinsiz ve belgesiz olarak avcılık yapan şahıslara kesilen cezalar ne kadarmış hep beraber görelim.

Kaçak Avlanmanın Cezası Ne kadar?


Belgesiz ve izinsiz bir şekilde kaçak avlanmanın para cezası yaklaşık olarak 1000 TL'dir. Ayrıca BURAYA tıklayıp açılan sayfaya giderek 4915 Sayılı Kanun çerçevesinde kaçak avlanma sebebiyle uygulanan idari para cezalarının tümünü detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Kaçak Avlanmanın Zararları Neler?


Daha önceden kaçak avlanmanın nesli tükenmekte olan hayvanlara verdiği zarardan bahsetmiştik. Peki durum sadece bununla mı sınırlı? İzinsiz bir şekilde avcılık yapıldığında bu zararı sadece hayvanlar mı görüyor? Bu iki sorunun cevabı tabi ki de hayır. Bunun nedeni ise ekosistemin bir bütün içinde ve uyumlu bir şekilde işlemesi. Örnek vermek gerekirse bunu bir saatin çarkları gibi düşünebiliriz. Eğer bu saatten bir çarkı çıkarırsanız makina çalışmaz hale gelecek ve duracaktır. Daha basit ve anlaşılır bir örnekle anlatalım. Bir tarla düşünün. Eğer bilinçsiz bir şekilde bu tarladaki farelerin hepsini öldürürseniz farenin besin kaynağı olan zararlı böceklerin sayısı hızla artacak ve tarladaki ürünlere büyük oranda zarar verecek. Sonuç olarak aynı ekosistem içinde hayvanlarla beraber yaşayan biz insanlar da çok büyük zararlar göreceğiz.

Kaçak Avcıları Nereye Şikayet Edebilirim?


Ekolojik sistemin devamı ve nesli tükenmekte olan hayvanların korunması açısından, denk gelindiği taktirde kaçak avcıları yetkililere bildirmek bilinçli her vatandaşın görevidir. Şayet kaçak avcılara denk gelirseniz;

  • Alo 181 numaralı telefondan Çevre ve Ormancılık Bakanlığı'nı veya
  • Alo 156 numaralı telefondan Jandarma'yı arayarak durumu yetkili kişilere bildirebilirsiniz.
Böylece kaçak avcılığın önüne geçilebilir ve doğaya siz de bir katkı yapmış olursunuz.


Etiketler : kaçak avlanma, kaçak av, kaçak avlanma cezası, kaçak avlanma para cezası, kaçak avlanma zararları, kaçak avlanma şikayet, av cezaları

0 yorum:

Yorum Gönder