8 Ekim 2018 Pazartesi

HGS Kaçak Geçiş Cezası 2019

HGS Kaçak Geçiş CezasıHGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kaçak geçiş cezası nedir? HGS kaçak geçiş cezası ne kadardır? HGS kaçak geçiş cezası nereye ödenir? HGS kaçak geçiş cezası için nereye itiraz edilir? HGS kaçak geçiş cezam var mı? HGS kaçak geçiş cezam varsa nereden öğrenebilirim. Bu yazımızda sizin için HGS Kaçak Geçiş Cezası ile ilgili merak edilen soruların cevabını verdik. İyi okumalar.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Nedir?


HGS kaçak geçiş cezası nedir? Bilindiği gibi ülkemizde bulunan bazı köprüleri ve otoyolları kullanmak için değişen miktarlarda ücretler ödenmektedir. Bu köprülerin ve otoyollarının kullanımı sırasında;
  • yetersiz bakiye,
  • HGS kartında oluşan problemler,
  • geçiş yapılan aracın HGS kartı olmaması,
  • yanlış gişeden geçiş yapmak
gibi sebeplerden ötürü kaçak geçişler yapılabilmektedir. Bu ve benzeri sebeplerden ötürü ise sürücüler büyük miktarlarda cezalar ödemektedir. Bu cezalar sonucunda da sürücelere maddi açıdan ekstra yük binmektedir.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Ne Kadar?


HGS kaçak geçiş cezası ne kadardır? HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kullanan sürücülerin en çok şikayetçi olduğu konuların başında ise cezalar geliyor. Bunun sebebi ise HGS kaçak geçiş cezasının gereğinden fazla yüksek olması. Eğer gişelerden herhangi bir sebeple kaçak geçerseniz tam 11 katı ceza yiyorsunuz. Örneğin geçiş ücreti 5 TL olan bir gişeden kaçak geçerseniz 55 TL ceza ödemek zorundasınız.

HGS Kaçak Geçiş Cezası Nereye Ödenir?


Eğer HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) kurallarını ihlal ettiyseniz ve bu bağlamda bir ceza aldıysanız PTT şubeleri aracılığıyla ceza ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş Cezası İçin Nereye İtiraz Edilir?


Birçok vatandaş yukarıda saydığımız sebeplerden ötürü HGS cezası almıştır. Bunun haricinde otoyolları ve köprüleri kullanmamasına rağmen çeşitli nedenlerden dolayı yanlış bir şekilde alan sürücüler de bulunmaktadır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız şu adımları uygulayabilirsiniz ;

  • 2.400 TL altında almış olduğunuz HGS cezaları için İlçe Tüketici Hakem Heyeti'ne,
  • 2.400 TL ile 3.500 TL arasında almış olduğunuz HGS cezaları için İl Tüketici Hakem Heyeti'ne,
  • 3.500 TL üzerinde almış olduğunuz HGS cezaları için ise Tüketici Mahkemeleri'ne başvuruda bulunabilirsiniz.

HGS Kaçak Geçiş Cezam Var Mı?


Eğer HGS cezanız olup olmadığını merak ediyorsanız BURAYA tıklayıp araç plakanızı girerek sonucu öğrenebilirsiniz.


Etiketler : hgs, kaçak geçiş, hgs kaçak geçiş, hgs itiraz, hgs kaçak geçiş cezası, hgs ceza

0 yorum:

Yorum Gönder