9 Ekim 2018 Salı

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın Cezası 2019

Ehliyetsiz Araç Kullanmanın CezasıEhliyetsiz araç kullanma cezası nedir? Ehliyetsiz araç kullanma cezası ne kadar? Ehliyetsiz araç kullanımına hapis cezası kaç yıl? Ehliyeti üzerinde taşımama cezası ne kadar? 2. kez ehliyetsiz araç kullanma cezası... 18 yaş ehliyetsiz araç kullanma cezası... Ehliyet ile alakalı tüm bu soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz. Keyifli okumalar...

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Nedir?


Dünyanın hemen hemen her yerinde bir motorlu taşıtı kullanmaya yetkin olduğunuzu göstermek için ehliyet belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi ilgili kurumlardan almadan sürücü koltuğuna oturduğunuzda ise hem insanların hayatını tehlikeye atmış olur hem de çeşitli para ve hapis cezalarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız araç size ait değilse ek olarak araç sahibine de ceza yazılması gibi bir durum söz konusudur. Bu yüzden ciddi sonuçlara yol açmamak adına, ehliyetsiz bir şekilde sürücü koltuğuna oturulmamasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?


Araç sahibi sizseniz ve ehliyetsiz şekilde trafiğe çıkmışsanız 2.018 TL ceza alırsınız. Şayet kullandığınız araç size ait değil ise araç sahibine de (plakaya) 2.018 TL ceza yazılır. Eğer cezayı ilk 15 gün içinde ödemek isterseniz %25 indirim uygulanmaktadır. 

Ehliyetsiz Araç Kullanımına Hapis Cezası Kaç Yıl?

Ehliyetsiz araç kullanımında hapis cezası şu şekilde uygulanmaktadır;

  • Eğer ilk defa ehliyetsiz araç kullanıyorsanız 1 aydan 2 aya kadar,
  • İkinci defa ehliyetsiz araç kullanıyorsanız 2 aydan 3 aya kadar hapis cezası alabilirsiniz.

Ehliyetini Üzerinde Taşımama Cezası Ne Kadar?


Ehliyetsiz bir şekilde araç kullanmak cezaya tabii tutulduğu gibi aynı şekilde ehliyet sahibi olup da ehliyeti üzerinde bulundurmadan trafiğe çıkan sürücüler de ceza almaktadır. Bu cezanın miktarı 235 TL'dir. 15 gün içinde ödemek isterseniz %25 indirim uygulanmaktadır. Ayrıca sürücülere 5 ceza puanı da verilir.

2. Kez Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 


Trafikte işlemiş olduğunuz bir suçtan veya herhangi başka bir nedenden dolayı ehliyetinize el konuldu ise ehliyetinizi geri alana kadar sürücü koltuğuna oturmanız yasaklanır. Eğer bu kurala uymaz ve 2. defa ehliyetsiz yakalanırsanız 1.763 TL para cezası alırsınız.

18 Yaş Altı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası


Ülkemizde yasalar gereği 18 yaşından önce ehliyet alınması mümkün değildir. Eğer 18 yaşında iseniz ve ehliyetsiz araç kullandığınız tespit edilirse 1.763 TL para cezası alırsınız. Araç sizin değilse araç sahibine de ayrıca 1.763 TL para cezası yazılır.


Konuyla alakalı olarak "Alkollü Araç Kullanma Cezası 2018 - 2019" başlıklı yazımıza alttaki linkten ulaşabilirsiniz.Etiketler : ehliyetsiz araç kullanma, ehliyetsiz araç kullanma ceza, ehliyetsiz araç kullanma hapis, ehliyet üzerinde taşımama ceza, 2. kez ehliyetsiz araç kullanma cezası, 18 yaş altı ehliyetsiz araç kullanma cezası

0 yorum:

Yorum Gönder