8 Ekim 2018 Pazartesi

Cumhurbaşkanına Hakaret Etmenin Cezası 2019

Cumhurbaşkanına Hakaret Etmenin CezasıCumhurbaşkanına hakaret etmenin cezası nedir? Cumhurbaşkanına hakaret edenleri nereye bildirebilirim? Cumhurbaşkanına internet üzerinden hakaret eden şahıslar nasıl bulunur? Bu soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Cumhurbaşkanına Hakaret Etmenin Cezası Nedir?


AİHS ( Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi)'ne göre her birey eleştiri sınırlarını aşıp, kişi ve kurumlara hakaret etmediği sürece görüş, düşünce ve yorumlarını özgürce dile getirme hakkına sahiptir. Ülkemizde de her ne kadar kişi ve kurumları eleştirmek özgürce bir ifade olsa da bazen bu eleştiri ve yorumlar yukarıda bahsettiğimiz sınırı aşıp hakaret boyutuna ulaşmaktadır. Bu eleştiri ve yorumların hakaret kıstasında değerlendirilmesinin nedeni ise kişinin saygınlığını zedelemesi sebebiyledir. Bunun en somut örneklerini de son zamanlarda sıkça şahit olduğumuz cumhurbaşkanına hakarete dava açılması konulu haberlerde görmekteyiz. Peki cumhurbaşkanına hakaret etmenin cezası nedir?

Türk Ceza Kanunu'na göre cumhurbaşkanına hakaret etmek ağır bir suçtur. Türk Ceza Kanunu'nun 299. Maddesi'ne göre cumhurbaşkanına hakaret etmenin cezası 1 yıldan başlayıp 4 yıla kadar çıkmaktadır. Ayrıca bu ceza hakaretin niteliğine göre artış da gösterebilir.

Cumhurbaşkanına Hakaret Edenleri Nereye Bildirebilirim?


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi cumhurbaşkanına hakaret etmek yasalarımızda ağır bir suç niteliği taşımaktadır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız ;

  • BİMER ( Başbakanlık İletişim Merkezi) 
ve
  • CİMER ( Cumhurbaşkanlık İletişim Merkezi)'e mail yoluyla başvurarak
veya BURAYA tıklayıp Emniyet Müdürlüğü'nün resmi sayfasına giderek şikayette bulunabilirsiniz.

Cumhurbaşkanına İnternet Üzerinden Hakaret Eden Şahıslar Nasıl Bulunur?


Cumhurbaşkanına hakaret suçu eğer internet üzerinden işleniyorsa bu şahıslar IP adresleri üzerinden tespit edilip ceza almaktadır.


Etiketler : cumhurbaşkanına hakaret, cumhurbaşkanına hakaret etmek, cumhurbaşkanına hakaretin cezası, cumhurbaşkanına hakaret etmenin cezası, cumhurbaşkanı hakaret bildirimi, cumhurbaşkanı hakaret suçu, cumhurbaşkanı hakaret şikayet

0 yorum:

Yorum Gönder