9 Ekim 2018 Salı

Borç Yüzünden Hapis Cezası 2019

Borç Yüzünden Hapis CezasıHerhangi bir borç yüzünden hapis cezası verilebilir mi? Kredi borcum ödenmezse hapis cezası var mı? Borcum ödenmezse hapse girer miyim? Borcumu nasıl ödeyebilirim? Vaktinde ödenmeyen borçlarım için neler yapabilirim? Bu yazımızda borç konusuyla alakalı merak edilen soruların cevaplarını verdik. Sizlere faydalı olması dileğiyle. Keyifli okumalar...

Borç Yüzünden Hapis Cezası Verilebilir Mi?


Borç yüzünden hapis cezası verilebilir mi? Tabi ki kimse ödeyemediği borcu yüzünden hapse girmek istemez. Ama ne yazık ki ülkemizde borçlarını ödeyemeyen çoğu insanın merak edip araştırdığı konuların başında bu soru gelmektedir. Ödenmeyen faturalar, yasal takibe girmiş borçlar, bankalardan çekilen kredilerin ödenememesi gibi sebeplerle icra ve haciz yoluna başvurulmakta bu da kişinin psikolojisini olumsuz şekilde etkilemektedir. Ama borcunuzla ilgili hapse gireceğinizi düşünüyorsanız hemen endişelenmeyin. Çünkü yeni yapılan düzenlemeler neticesinde artık her borçlu hapse girmeyecek. Anayasanın 38. maddesine göre kişi yaptığı herhangi bir sözleşme nedeniyle -bazı istisnalar dışında- hapis cezası ile cezalandırılmıyor.

Kredi Borcum Ödenmezse Hapis Cezası Var Mı?


Nakit paraya ihtiyaç duyulduğu taktirde akla en çok gelen seçeneklerden biri banka kredisi olmaktadır. İnsanların merak ettiği konulardan biri de bu kredi ödenmezse hapis yatar mıyım oluyor haliyle. Bu konuda da endişelenmenize gerek yok. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kişi 38. madde uyarınca borcundan dolayıp hapse girmez. Sadece özel bir durum hariç... Eğer borcunuzu ödeyeceğinize dair icra müdürünün de imzası olan bir tutanak tuttuysanız ve belirttiğiniz süre içerisinde borcunuzu ödemediyseniz 90 gün gibi bir süre hapis yatma ihtimaliniz var. Böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız kendinizden emin olmadan bu ödeme planına imzaz  atmamalısınız. 

Borcumu Nasıl Ödeyebilirim?


Dilerseniz karşı karşıya kaldığınız borçlar içinden nasıl çıkabilirsiniz gelin biraz da bundan bahsedelim. 

  • İlk olarak farzedelim ki bir bankadan ihtiyaç sebebiyle kredi çektiniz ve bazı sebeplerden ötürü ödeyemediniz. Bankalar ilk etapta bu borcu ödemeniz için size 90 gün süre tanır. Akla gelen çözümlerden ilki banka ile anlaşıp yapılandırmaya gitmek olacaktır. Yalnız unutulmamalıdır ki yapılandırma başvurusu bu 90 gün içinde yapılmalıdır.
  • İkinci bir yol ise eğer henüz bankaların kara listesine girmemişseniz başka bir bankadan kredi çekip mevcut borcunuzu ödemek olacaktır. Bu borcunuzu küçük bir oranda artırabilir ama size biraz daha süre kazandırır.
  • Diyelim ki bankaların kara listesine girdiniz ve kredi alamıyorsunuz. Bu durumda son çare olarak üzerinize zimmetli mal varlıklarına ipotek koydurabilir veya kefiliniz varsa onu devreye sokabilirsiniz.


Etiketler : borç yüzünden hapis cezası, kredi yüzünden hapis cezası, borcumu nasıl öderim, borç hapis, kredi hapis

0 yorum:

Yorum Gönder