6 Ekim 2018 Cumartesi

Asker Yoklama Kaçağı Cezası 2019

Asker Kaçağı Yoklama CezasıAsker yoklama kaçağı nedir? Yoklama kaçağı olmanın cezası var mı? Yoklama kaçağı cezası var ise nereye ödenir ve yoklama kaçağı cezası kaç paradır? Yoklama kaçağı ve bakaya cezaları ödenmez ise ne olur? Yoklama kaçağı ve bakaya cezalarına af var mı? Yoklama kaçağı olduğumu nereden öğrenebilirim? Bu yazımızda sizler için bu soruların cevabını derledik.


YOKLAMA KAÇAĞI NEDİR?


Yoklama kaçağı nedir? Bilindiği üzere ülkemizde 20 yaşına gelen her birey 12 ay zorunlu askerlik görevini tamamlamakla yükümlüdür. Askerlik yoklaması kişinin eğitimi, yaş durumu, sağlık durumu ve askerliğe uygun olup olmamasına göre yapılan bir ön incelemedir. Asker yükümlüleri belirtilen yoklama tarihleri içerisinde askerlik şubelerine gidip yoklamalarını yaptırmazlarsa yoklama kaçağı durumuna düşmektedirler. Yoklama kaçağı olan yükümlüler askerlik kanununa göre para ceza alırlar.


BAKAYA VE YOKLAMA KAÇAĞI CEZASI NE KADAR?


Bakaya ve yoklama kaçağı cezası ne kadar? Bakaya cezaları, yoklama sürelerinin ne kadar geciktirildiğine, kendiliğinden askerlik yoklamasına gelen ve zorla yakalanarak getirilen yükümlülerin durumuna göre değişiklik göstermektedir.  Örnek olarak 4 aydır yoklama kaçağı olarak gözüken bir birey 296 TL ödemek durumunda kalır. 1 yıldır yoklama kaçağı olarak gözüken birisi ise 890 TL idari para cezası ödemek zorunda kalmaktadır. Bu durumda eğer yoklama kaçağı durumunu düştüyseniz yakalanarak götürülmek yerine kendiliğinizden gidip cezanızı ödemeniz maddi açıdan size fayda sağlayabilir.


CEZA NEREYE ÖDENİR?


Bakaya ve yoklama kaçağı cezası nereye ödenir? Askerlik para cezası için vergi dairesine resmi bir yazı ile kişinin ceza yediği belli edilir. Bu resmi yazı ise, ceza yiyen kişinin ikametgahının olduğu vergi dairesine gönderilir. Eğer yoklama kaçağı ya da bakaya durumuna düştüyseniz ve yukarıda belirttiğimiz üzere cezalarla karşı karşıya kaldıysanız bunları ödemek durumunda kalırsınız.  Askerlik cezaları vergi dairelerinden Tc kimlik no söylenerek ödenmektedir. Vergi dairelerinde cezalarınızı 4 aya kadar taksitlendirme şansınız da bulunmaktadır.


YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA CEZALARI ÖDENMEZSE NE OLUR?


Yoklama kaçağı ve bakaya cezaları ödenmezse ne olur? Şayet yoklama kaçağı ve bakaya cezası (itiraz edilmemesi, ortadan kaldırılmaması sonucunda) ödeme süresi içerisinde ödenmeyen idari para cezaları Amme Alacaklarının Tahsili Usulü Kanunu’na göre tahsil edilmektedir. Bu usulde para cezası borcu vergi dairesine intikal etmektedir. Kişi ömür boyu takip edilir, alacağın tahsili için maaş haczi yapılır. Yoklama kaçağı ve bakaya cezası olan kişinin üzerine zimmetli taşınır, taşınmaz haczi, banka ve sair kurumlardaki alacakların, mevduatların haczi gibi her türlü yöntem, bir icra dosyası bulunmadan yürütülür. Bu nedenden dolayı böyle bir borcun tahsil edilememesi, sona ermesi, takipten vazgeçilmesi gibi bir ihtimal yok denecek kadar azdır.


YOKLAMA KAÇAĞI VE BAKAYA CEZALARINA AF VAR MI?


Yoklama kaçağı ve bakaya cezalarına af var mı? Son dönemde ülkemizde artan terör olayları ve çeşitli sebeplerden dolayı bakaya olarak kalanların ve yoklama kaçaklarının sayısı bir hayli artmış durumda. Durum bu şekilde olunca da cezalar katlanarak artıyor ve vatandaşlar ciddi cezaların altında kalıyorlar. Şimdi onbinlerce kişi yoklama kaçağı ya da bakaya cezalarına af var mı sorusunu merak ediyor. Durumla ilgili yetkililerden yapılan açıklamaya göre mevcut dönemde bu borçlara af getirilmesinin düşünülmediği, ancak ilerleyen dönemlerde önemli gelişmelerin yaşanabileceği belirtildi.


YOKLAMA KAÇAĞI SORGULAMA


Yoklama kaçağı olup olmadığımı nereden sorgulayabilirim? Yoklama kaçağı olup olmadığınızı E-Devlet sistemi üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için “https://www.turkiye.gov.tr/ASAL-son-yoklama-bilgi-formu” buradaki bağlantıya giderek E-Devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra askerlik durumunuzu kolaylıkla görebilirsiniz. Ekranda yoklama kaçağı olup olmadığınızı, eğer yoklama kaçağı iseniz ne kadar süredir yoklama kaçağı olarak gözüktüğünüz yazacaktır.

E-DEVLET'E GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ...


Etiketler: yoklama kaçağı, yoklama kaçağı nedir, bakaya ve yoklama kaçağı cezası, bakaya cezası, yoklama kaçağı sorgulama, asker kaçağı, yoklama kaçağı cezası kaç para

0 yorum:

Yorum Gönder