6 Ekim 2018 Cumartesi

Alkollü Araç Kullanmanın Cezası 2019

Alkollü Araç Kullanma CezasıAlkollü araç kullanmak suç mudur? Alkollü araç kullanmanın cezası nedir? Alkollü araç kullanmada para cezası ne kadar? Alkollü araç kullanımında promil limiti ne kadar? Ne kadar alkol kaç promil eder? Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu cezası nedir? Bu yazıda sizlere alkollü araç kullanmakla ilgili bilgilere yer vereceğiz.


ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAK SUÇ MUDUR?


Alkollü araç kullanmak suç mudur? Alkollü araç kullanmak ya da herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde araç kullanmak sürücü reflekslerini yavaşlatıp kişinin araç kullanımını etkilediği için Karayolları Trafik Kanunu ve Türk Ceza Kanunu içinde bir takım düzenlemelere gidilmiştir. Bu düzenlemelere göre belirli bir limite kadar alkollü araba kullanmanın herhangi bir cezası bulunmazken, belirli limitlerin aşılması yasal mevzuata göre suç teşkil etmektedir ve para cezası, ehliyetine el konulması gibi çeşitli cezai yaptırımlar uygun görülmüştür. Ayrıca yine başka bir limiti aşmanız durumunda da hakkınızda kamu davası açılması ve trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu bakımından sürücünün cezalandırılması öngörülmüştür. Peki alkollü araç kullanma cezası nedir?


ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN CEZASI


Araç sürücülerinin uyuşturucu etkisi altında iken herhangi bir şekilde araç kullanmaları yasaklanmıştır. Bu durum için herhangi bir sınır veya limit ise belirtilmemiştir. Ancak alkol kullanımı açısından ise durum daha farklıdır. Buna göre kanında 50 promilin üzerinde alkol bulunan hususi otomobil sürücüleri ve kanında 20 promilin üzerinde olan diğer araç ( ticari vb. ) sürücülerinin araç kullanmaları ilgili mevzuata göre yasaktır. Söz konusu promil sınırının 100 promili geçmeyecek şekilde aşılması durumunda sürücülere para cezası verilir ve sürücü belgelerine belli bir süre el koyulur. Ancak 100 promil üzerinde bir alkol alınmışsa trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu kapsamında şahıs hakkında işlem yapılır. 


ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMADA PARA CEZASI NE KADAR?


Alkollü araç kullanmada para cezası ne kadar? 2018 yılı itibariyle alkollü araç kullanımında ilk defaya mahsus olmak üzere para cezası 1002 TL ve 20 ceza puanıdır. Buna ek olarak eğer 15 günlük süre zarfında alınan ceza ödenirse %25'lik bir indirimle 751.5 TL'ye düşmektedir. Belirtmiş olduğumuz bu alkollü araç kullanma cezası sadece son 5 yıl içinde ilk kez araç kullanırken yakalanan kişiler içindir. Aynı kişi ikinci defa alkollü araç kullanırken yakalanırsa 1256 TL, üçüncü defa alkollü araç kullanırken yakalanırsa 2018 TL ve daha fazla para cezası ödemek zorunda kalır. Geriye dönük 5 sene içerisinde ilk kez alkollü araç kullanırken yakalanırsanız bahsettiğimiz para cezalarına ek olarak ehliyetinize yani sürücü belgenize de 6 ay süre ile el konulmaktadır. Bu durum ikinci kez yakalanmanız durumunda 2 yıl olarak gerçekleşir. 3 ve 3’den fazla alkollü yakalanmanız durumunda ise ehliyetinize 5 yıl el konulmaktadır.


NE KADAR ALKOL KAÇ PROMİL EDER? KAÇ PROMİLE KADAR ALKOL SERBEST? 


Yukarıdaki yazımızda belirtmiş olduğumuz alkolün miktarına göre ( promil değerlerine göre) alkollü araç kullanma cezası hem idari para cezası hem de hapis cezası ile sonuçlanabilmektedir. Ancak bu hususta verilmiş olan promil değerlerine ulaşmak için ne kadar alkol alınması gerektiği ise merak edilmektedir. Genel olarak 4 kadeh düşük alkollü ( bira, şarap vb. ) veya 3 kadeh yüksek alkollü içki ( rakı, votka, vicki, cin vb.) 100 promil sınırının aşılmasına sebebiyet vermektedir. Adli Tıp Kurumu bu hususta genel olarak alkol içilmeden beklenen her saatte vücuttaki alkol seviyesinin %15 azaldığını belirtmiştir. Ayrıca vermiş olduğumuz değerler kişilerin yaşı, kilosu, cinsiyetine göre her insanda farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden belirtilen değerler ortalama değerler olarak alınmıştır ve vücudunuzda farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir.


TRAFİK GÜVENLİĞİNİ TEHLİKEYE SOKMA SUÇU CEZASI


Buna göre 100 promil üstünde alkollü araç kullanan kişilere trafiğin güvenliğini tehlikeye sokmasından dolayı cezai yaptırım uygulanır. Bu hususta kişi hakkında TCK 179 kapsamında kamu davası açılmakta ve daha sonucunda bu kişiler hakkında 2 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir.Etiketler: alkollü araç kullanmak, alkollü araç kullanmak suç mudur, alkollü araç kullanmanın cezası, alkollü araç para cezası, promil limiti, alkollü araç promil limiti, alkollü kaç promil, alkollü araç para cezası

0 yorum:

Yorum Gönder